Új kiberbiztonsági megoldás ipari infrastruktúrák védelmére
Az ABB Ability Cyber Security Workplace (CSWP) megoldása úgy fokozza a kritikus ipari infrastruktúra védelmét, hogy az ABB-től és a harmadik féltől származó biztonsági megoldásokat egyetlen egyszerű, átfogó digitális platformba vonja össze.

 

Azzal, hogy a kiberbiztonsági információk hozzáférhetőbbé és könnyebben kezelhetővé válnak, a mérnökök és az operátorok gyorsabban felismerhetik és orvosolhatják a problémákat, csökkentve ezzel a különböző kockázatoknak való kitettséget. A Cybersecurity Ventures kutatási szolgáltató szerint a globális kiberbűnözés által a szellemi tulajdon eltulajdonításával, a működésben előidézett zavarokkal és a fizikai eszközök megrongálásával okozott károk nagysága az előttünk álló öt évben évente várhatóan 15%-kal fog nőni.

Ez 2025-ig éves szinten megközelítőleg 10,5 billió dollár veszteséget okoz majd a kereskedelemben, ami az Egyesült Államokban előállított bruttó nemzeti termék 50%-ának felel meg. Az ABB új megoldása azzal segít leküzdeni ezt az egyre növekvő fenyegetést és hatékonyabbá tenni a működési eszközök védelmét, hogy a biztonsági ellenőrzés eszközeinek karbantartását a mindennapi működés kulcsfontosságú elemévé teszi, és az információkat egyetlen nézetben foglalja össze.


Az iparban jelenleg használt kiberbiztonsági eszközök közül sok teljesen el van zárva a többi ilyen eszköztől, ami arra kényszeríti az operátorokat, hogy egyik rendszerről a másikra váltsanak, hogy megértsék az alapvető állapotinformációkat, karbantartási feladatokat hajtsanak végre, vagy reagáljanak egy-egy eseményre.


Az információk gyakran túl bonyolult formában jelennek meg azok számára, akik nem kiberbiztonsági szakemberek, vagy nem ismerik az adott alkalmazást, ami biztonsági hiányosságokhoz és az eszközkörnyezetben jelentkező kockázatokhoz vezethet.

„Az ABB CSWP megoldása úgy küzd meg ezekkel a kihívásokkal, hogy leegyszerűsíti a biztonsági ellenőrzés állapotinformációit, és lehetővé teszi a távoli hozzáférést, hogy az ABB műszaki szakemberei közvetlenül csatlakozhassanak környezetükhöz, ha további támogatásra van szükség” – mondta az ABB részéről Matthew Virostek, a CSWP termék jogtulajdonosa.

Javulhat az automatizálás biztonsága is

„Az üzemi technológia és az információs technológia hálózatai szintén elkülönülnek egymástól, így a kockázati elemek gyorsabban beazonosíthatóak, ami megalapozottabb, adatokon alapuló döntéseket eredményez, melyek elősegítik a teljesítmény és az erőforrás-felhasználás optimalizálását, ennélfogva előmozdítják a fenntarthatósági célok megvalósítását. ”

A Világgazdasági Fórum (WEF) legfrissebb jelentése szerint a globális gazdaságnak több mint 2,7 millió kiberbiztonsági szakember hiányával kell megküzdenie. Bár ez a szám folyamatosan csökken, még mindig túl nagy. A 2021 (ISC) Cybersecurity Workforce Study szerint a kiberbiztonsági szakemberek körét 65%-kal kellene bővíteni ahhoz, hogy hatékonyan védhessék meg a kritikus ipari eszközöket a zsarolóprogramok egyre gyakoribb támadásaival szemben.

A kiberbiztonsági információk kezelésének egyszerűsítésével az ABB CSWP megoldásának célja, hogy szakemberek új generációját bátorítsa és vonzza be az iparba. A 2020 és 2023 között digitális átállásra szánt 7 billió dolláros globális ráfordítás mellett a kritikus infrastruktúrák védelme és az emberek megélhetése világszerte elengedhetetlenné teszi a kiberbiztonság területén felbukkanó tehetséges szakemberek felhozatalának folyamatos fenntartását.

(Forrás: ABB)

Egységes szoftverplatform felel a Budapest Airport zökkenőmentes működéséért
2019-ben 16 millió utassal a Budapest Airport lett Magyarország legnagyobb nemzetközi repülőtere és Délkelet-Európa egyik légiközlekedési csomópontja. A repülőtér kritikus infrastruktúráját működtető vezérlő- és SCADA-rendszerek azonban elöregedtek, és nem szabványosítottak.
Digitalizációs platform a folyamatfelügyelet és a prediktív karbantartás támogatására
A Knorr-Bremse Kft. a Műegyetemmel (BME) valamint a 4Sales Systems Kft.-vel olyan IoT és big data alapokon nyugvó platformot fejlesztett, amely az adaptív és integrált eszközkészletekkel a meglévő, hagyományos termékfejlesztési, gyártási, anyagmozgatási és minőségbiztosítási környezetet és az ezekhez szorosan kapcsolódó folyamatokat ipar 4.0 megoldásokkal egészítik ki.
Mesterséges intelligencia segíthet a dekarbonizációs célok elérésében
Egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak meg a vállalatok, azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyenek a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük: a mesterséges intelligencián alapuló megoldások már erre is megoldást nyújthatnak.
Három inspiráló nap az ipar 4.0 jegyében  
Az ipar 4.0 témakörének egyik legjelentősebb hazai eseménye 2023. június 7-8-9. között várja az érdeklődőket Esztergomban. A Smart Factory ConnAction konferencia idén is számít azok érdeklődésére, akik fejlődni, tanulni, inspirálódni szeretnének a témában.
A ChatGPT, mint jelszóőr
Az OpenAI által tavaly november végén hozzáférhetővé tett ChatGPT a bemutatása óta folyamatosan a közbeszéd tárgya, kiemelve a mesterséges intelligencia sokszor elképesztő eredményeit vagy épp nevetséges tévedéseit.