Solid Edge 2025 – egyszerűen jobb!
Az idei október 23-a nem csak a magyar nemzet ünnepe volt, hanem a Solid Edge felhasználóknak is azzá vált. A Siemens DIS ezen a napon jelentette be a Solid Edge 2025-ös verziót. Az átalakult „szoftvergyártás” világában üdítő színfoltnak számít a Solid Edge, mert évente egy főverzió kerül kiadásra, teletűzdelve a valós felhasználó igényeken alapuló fejlesztésekkel.

 

Parasolid alapokon

A legújabb Solid Edge a 37-es verziószámú Parasolid geometriai magra épül, ami a Siemens Digital Industries Software saját fejlesztése és tulajdona. Ez is biztosítja azt, hogy a legújabb szoftverbe belekerült fejlesztések az ügyfelek szolgálatában lesznek. A naprakész fájlfordítok mellett ez lehetővé teszi a megjobb együttműködést a Siemens NX szoftverrel, de hozzájárul más, Parasolid alapú szoftverekben készült tervek hatékony kezeléséhez. A Siemens DIS folyamatos invesztíciót hajt végre a Solid Edge portfólió piaci jelenlétének növelésére.

 

 

Solid Edge 2025, Egyszerűsített folyamatok

A Solid Edge mindig is híres volt arról, hogy nagyon egyszerű megtanulni köszönhetően a hivatalosan támogatott magyar nyelvű felhasználói felületnek is. Ebben a verzióban azonban a kezelőfelület tovább csiszolódott, az indokolatlan lenyíló menüket elkezdték felváltani a Vertikális parancstáron elhelyezett ikonok. Az Objektumérzékeny menük nagyobbak lettek és olyan helyekre is bekerültek, ahol eddig nélkülözni kellett őket. A kontrasztosabb ikonok mellett a szűrővel ellátott keresési mezők biztosítják a gyorsabb szoftverhasználatot.

 

 

Az alakelemek sokszorosítása, mintázása sok opciót biztosított az ügyfeleknek több lépésen keresztül. Az új verzió is lehetővé teszi a mintázási opciók sokaságát úgy, hogy jóval kevesebb lépésben lehet elérni a végeredményhez. A Lekerekítéshez és a Letöréshez tartozó új kiválasztási szűrőknek köszönhetően, ami korábban soklépéses folyamat volt az most radikálisan lerövidült.

Lemezkörnyezet fejlesztései

Nagyon sok felhasználó lemezalkatrészek modellezésére is használja a Solid Edge-t. Az újabb terítékszámítási metódusok támogatni fogják ezen ügyfelek napi munkavégzését. Nem mehetünk el szó nélkül a funkcióbővítésen átesett Gravírozás és a Vázlat feltekerése parancsok mellett sem. Ezeknek köszönhetően nem kell kompromisszumot kötni hajlításokon átmenő gravírozott információ vagy dizájnelemek létrehozásában. Az Eleminformáció parancs frissítésének következtében lekérhetőek a hajlítási jellemzők anélkül, hogy szerkeszteni kellene bármelyik alakelemet, de a hálómodellekből is több információ nyerhető ki.

 

 

További újdonságok

A Szereléskörnyezet sem maradt érintetlenül a számos, produktivitást növelő fejlesztésnek köszönhetően. A szereléstörténetben újonnan megjelenő Összegyűjt parancs automatikusan csoportosítja az egyforma azonosítóval rendelkező modelleket áttekinthetőbb struktúrát biztosítva.

Komponenskereső funkcionalitása bővült, így a leszűrt modellek egy opción keresztül egyedül mutathatók. A CAD Direct technológia kiegészült az IFC fájlformátum támogatásával, hogy az építészeti- vagy létesítménytervező szoftverekkel asszociatív kapcsolat legyen.

A műhelyrajz környezetben is elérhető az Objektumérzékeny és a JEG lenyíló menü kombinációja, így minimális egérmozgás mellett használhatóak a parancsok. Haladva a rajzi szabványok változásával a Solid Edge ezen a területen is tartja a lépést. Az új felületi érdességi előírások mellett, a méretekhez tartozó alak- és helyzettűrések kombinált megjelenítése is egyszerűbbé válik ettől a verziótól.

A termék gyártási információi (PMI) körébe tartozó fejlesztések tovább erősítik azt a törekvést, hogy lehetőség szerint minden Információ a 3D-s modellre legyen elhelyezve. Ennek keretében az automatikus méretés következő fázisába lépett, gyorsabban készíthető megfelelő méretháló.

A teljes portfólió fejlődik

A fenti gondolatok a teljesség igénye nélkül születtek, de a „core” szoftverhez tartoznak, azonban a teljes portfólióhoz is kapcsolódnak újdonságok. A Teamcenterrel való integráció ettől a verziótól lehetővé teszi az integrált anyagminőség kezelést. A felhő alapú adattárolást kedvelő felhasználók örülni fognak a Teamcenter Share biztosított gyorsabb kommunikációnak. Az iparág specifikus megoldásnak számító Modular Plant Design eddigi automatizmusai új lehetőségekkel bővültek.

A Design Configuratorban lévő új fejlesztések támogatják az automatikus termék és műhelyrajz előállítást. A technikai dokumentáció készítés területén a Solid Edge 2025 Technical Publications új lehetőségeket biztosít a felhasználóknak az illusztrációk csoportosításával vagy a kulcspontok megadásával. A Solid Edge 2025 CAM Pro januárban fog megjelenni igazodva az NX CAM következő verziójához, SE-ben készített vázlatok alapján is elvégezhető a megmunkálás az új CAM Pro-ban.

 

 

Licencelés a középpontban

A Siemens DIS azon kevés szoftverfejlesztők közé tartozik, aki továbbra is biztosítja a szoftverhasználati jog megvásárlását (örökös licenc) is az előfizetés mellett. Az az érdeklődő, aki vásárolni szeretne Solid Edge-t megteheti, akár szoftverkövetési szerződés nélkül is, nincs ezen a területen sem kötöttség. A korábban bemutatott érték alapú licencelés (VBL) körébe tartozó modulok új kiegészítésekkel bővültek, így indokolatlanul nem kell megvásárolni a ritkán használt bővítményeket. 25 vagy 50 tokenre való előfizetés biztosítja, hogy 12 modul közül rugalmasan, akár kombináltan használhatóak a speciális megoldások.

 

 

 

Solid Edge X

Még mielőtt bárki azt gondolná, hogy a felhőbe lesz kényszerítve szögezzük le, hogy erről szó sincs! A Solid Edge X nem más, mint a helyi számítógépre telepített és jól ismert szoftver, igény szerint megtámogatva felhő alapú adattárolással és mesterséges intelligenciával. Hasonló a megközelítés, mint az Office 365 esetében. A felhőalapú, felhasználóhoz rendelt licencelés biztosítja a Solid Edge X rugalmas elérését egy bejelentkezés után.

 

Három fontos információ az Enterprise Group – PLM üzletágáról

Idén is részt vettünk a fejlesztő által szervezett belső Solid Edge 2025 tréningen Párizsban. Az újdonságok mélyebb elsajátítása mellett, lehetőség volt a Solid Edge jövőjének a formálására is a szakmai beszélgetések során. Ennek megfelelően november végétől indulnak a Solid Edge 2025 újdonságok konzultációk a PLM üzletág oktatótermében.

Tervezési adataink gondos kezelése kulcsfontosságú már egy felhasználónál is, de ez hatványozottan érvényes a tervezői csoportokra. Üzletágunk felismerve ennek fontosságát megalkotta a legnépszerűbb PLM rendszerre épített, előre konfigurált, könnyen használatba vehető termék adatkezelő megoldást. Ennek premierje az EPLM Trends 2024-es eseményen lesz.

Már szóbahoztuk az éves, nagy szakmai rendezvényünket az EPLM Trends 2024-et, amely 2024. november 13-án kerül megrendezésre a Flow Hotel & Conference Központban. Számos szakmai csemegével várjuk az érdeklődőket, amelyek hasznosak a kkv-k és a multinacionális vállalatok számára egyaránt.

Találkozzunk a rendezvényen!

 

| Nyitókép: Adobe Stock

| Illusztrációk: a szerző

A BMW Group Steyr-i gyára készíti az első elektromos motorokat a Neue Klasse modellgeneráció tesztautóiba
Újabb mérföldkő a sorozatgyártás beindítása felé vezető úton. Az osztrák üzem elküldte Debrecenbe a tisztán elektromos hajtáslánc-technológia hatodik nemzedékének első képviselőit.
A hazai vállalkozások digitális fejlesztéseit támogatja az új hitelprogram
December 5-től már igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák.
Digitális forradalom a transzformátor-alállomásokban
Nagy nyomás nehezedik az energiaszektorra. A németországi elosztóhálózat-üzemeltetőknek gyorsan fel kell készíteniük infrastruktúrájukat az energetikai átállásra.
AI-alapú hálózati biztonsági asszisztens elemzi az informatikai fenyegetéseket
A Zyxel Network elindította a SecuPilotot, a SecuReporter Cloud Analytics szolgáltatáson belüli mesterséges intelligencia asszisztens funkcióját.
Az építőiparban is megjelent az autonóm járműtechnológia
A létesítménygazdálkodásban használatos digitális dokumentáció és jelentéskészítő platformot forgalmazó PlanRadar márciusban bemutatta, mostanra pedig elérhetővé vált új SiteView funkciója, amely egy projekt 360°-os képeit rögzíti és rávetíti egy 2D-s tervre, részletes vizuális feljegyzést készítve az építési területen zajló tevékenységekről.