Még nem látjuk, de a blockchain már része az életünknek
Mindennapi felhasználóként ugyan még nem érzékeljük, de a háttérfolyamatok révén a jövő internete már most része a mindennapjainknak.

 

A blockchain kifejezéssel az átlagember többnyire még csak a bitcoinhoz hasonló kriptovaluták és az adattudomány témaköre kapcsán találkozik, a technológia azonban jóval több ennél. Országh Örs, a Blockchain Competence Center ügyvezetője szerint a blockchain technológia két legfontosabb tulajdonsága, a transzparencia és a decentralizáltság révén az információk jóval könnyebben és biztonságosabban kezelhetők, ezt pedig egyre több piaci és állami szereplő ismeri fel.

Ha például ma valaki Magyarországon az első jogosítványát szeretné megszerezni, akkor az ahhoz szükséges feltételeket és vizsgaeredményeket egy blockchain alapú rendszer gyűjti össze, majd, amikor minden feltétel teljesült, akkor a rendszer automatikusan el is indítja a jogosítvány kiállításának a folyamatát.

A szakember példaként említette a saját cégét, a Jegy.hu-ról ismert InterTicketet is, amelynek a jegy- és jogosultságkezelő platformjának a fejlesztése egyenesen vezetett a blockchain technológia kutatásához. „Előfordult, hogy egy vásárló a színházjegyét huszonegy további személynek adta el a másodlagos jegypiacon, így ennyi ember szeretett volna egyszerre leülni ugyanarra a székre az előadás napján.

Nagyobb adatbiztonságot jelenthet a technológia

Az ehhez hasonló problémákat az okozza, hogy amikor egy online vásárolt jegyet vagy bármilyen más dokumentumot elküldünk e-mailben, akkor tulajdonképpen csak egy másolatot adunk át róla, amely tetszőleges számban tovább sokszorosítható. Ha azonban a jegyekhez egy digitális tokent is mellékelünk, amelynek az egyediségét blockchain technológiával biztosítjuk, akkor az ilyen jellegű visszaélések elkerülhetők” – emelte ki a szakember.

A blockchain nem csupán egy „sokadik rendszerfrissítés”, hanem egy alapjaiban új filozófia is azzal kapcsolatban, ahogyan az adatainkhoz viszonyulunk. Példaként a Hálózat csapdájában című film alaphelyzetét említi Ország Örs: a Sandra Bullock által játszott főhősnő összes adatát kitörlik a központi rendszerekből, így lényegében eltüntetve őt. Egy blockchain alapú ún. Self-sovereign Identity (SSI) esetében ez lényegében lehetetlen lenne, hiszen az adatokat nem egy helyen tárolják, illetve a már kibocsátott identitás felett maga az ügyfél gyakorolja a jogokat, és ez összességében komoly biztonságot ad az átlagembernek.

A kriptovaluták is részben a decentralizáltságnak köszönhetik a máig tartó sikerüket, amelyek Országh szerint hosszútávon is velünk maradnak, és már láthatók annak a jelei is, hogy a CDBC (Central Bank Digital Curreny), azaz a digitális valuták a mindennapjaink részei lesznek. A befektetésre szánt pénzének egy kisebb részét maga is kriptovalutákban tartja, jóllehet fizetésre nem használja, és egyelőre óvatosságra inti a felhasználókat ezzel kapcsolatban.

Országh szerint a blockchain útkeresése során voltak valódi zsákutcák, mint például a közösségi finanszírozás egy formája, az ICO (initial coin offering), a technológia egyre inkább része lesz az életünknek. A pandémia és a gazdasági válság ráadásul minden negatív hatása mellett felgyorsította a digitalizációval kapcsolatos fejlesztéseket és azok széleskörű elfogadását. Így a szakember szerint hamarosan megjelenhetnek azok az innovációk is, amelyeket már a felhasználók is jobban látnak a mindennapjaik során.

"AI-vezérelt mérnöki mélymerülés" - Meghívó
Csatlakozzon az Altair és a Kontron Hungary közös rendezvényéhez, amely bemutatja az Altair AI-ban rejlő lehetőségeket a végeselemes szimulációs munkában! Vegyen rész a 4 órás elmélyülésben!
Hatékony, helytakarékos érzékelő- és vezérlőegység membránszelepekhez
Az Alfa Laval ThinkTop V55 a membránszelepek érzékelő- és vezérlőegységeinek legújabb generációja, a higiénikus alkalmazásokkal dolgozó iparágak, különösen a gyógyszeripar, a biotechnológia és az újgenerációs élelmiszerek gyártói számára nyújt megoldást.
Új program indul a magyar kkv-k innovációs teljesítményének növelésére
Az Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése elnevezésű, 2,5 milliárd forintos keretösszegű pályázat keretében a Nemzeti Innovációs Ügynökségen és a Bay Zoltán Kutatóközponton keresztül a vállalkozások széles körben vehetnek igénybe kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatásokat.
Alacsony részecskekibocsátású csapágy szervomotorokhoz
Nagy teljesítményű csapágyat mutatott be az NSK szervomotorokhoz csökkentett részecske – például zsír és olaj – kibocsátással. Ez az áttörést jelentő fejlesztés hozzájárul a létfontosságú ipari gépek, például a robotok stabil működéséhez.
Van megoldás a kisvállalati adminisztrációs terhek csökkentésére
Lehet ma céget vezetni anélkül, hogy ne az adminisztrációs terhek vigyék el az időnk nagy részét? Ennek megoldására vállalkozott két magyar tulajdonú cég egy közös projekt keretén belül.