Magyar találmány a globális szén-dioxid-probléma ellen
A szerkezet a magas gázkoncentrációjú keveréket elektrokémiai úton tisztítja. A folyamat során környezet-azonos, az élővilágra ártalmatlan végtermékké alakítja a szén-dioxidot, amihez csak vizet és kismennyiségű energiát használ fel.

 

December elején 150 ország állam- és kormányfőinek részvételével zajlott Párizsban a XXI. Nemzetközi Klímakonferencia. Egyetértés volt abban, hogy erőfeszítéseket kell tenni az emberi tevékenységekből származó szén-dioxid kibocsátás mérséklésére, amihez hosszú távú terveket is elfogadtak. A célok megvalósítására több technológia, köztük egy magyar találmány is alkalmas lehet.

A Konferencián elfogadott megállapodás szerint az emberiség által kibocsátott szén-dioxid mennyiségét a Föld által természetes úton semlegesíteni képes mértékben szabályozzák. A résztvevő országok elfogadták az először 2023-ban, majd ezt követően ötévente tartott, kötelező felülvizsgálatot is. Ha sikerül betartani a megállapodást, az hosszú távon a mai szénhidrogén alapú világrend végét hozza el, amely együtt jár a megújuló energiahordozók térhódításával.

A megújuló energiahordozók piacán ma már több hosszú távú megoldást biztosító technológia verseng azért, hogy a szennyezők által kibocsátott szén-dioxid mennyiségét mérsékeljék. Ezek között szerepel az ún. szén-dioxid-csapda (Carbon Dioxide Capture and Storage System – CSS) és egy magyar találmány, a Greenion is.

Le a föld alá!

A karbon elnyelési- és tárolási rendszerrel az ipari létesítmények által termelt, a fosszilis tüzelőanyag égetéséből származó szén-dioxidot egy speciális eljárással összegyűjtik, csapdába terelik. A keletkező szén-dioxidot hosszú, akár több száz kilométeres csővezetéken keresztül szállítják a szárazföldi vagy úszó üzembe, ahol a gázt cseppfolyósítják. A folyamat végén a szennyezőanyagot a föld mélyén több ezer méteres mélységben lévő geológiai képződményekbe – például kimerült kőolaj- és földgáz lelőhelyekre – juttatják.

 

 

Ezzel az eljárással a káros anyag 85-90 százalékát már a keletkezés helyén be lehet fogni. Előnye, hogy a cseppfolyósított szén-dioxid tárolására számtalan geológiai képződmény alkalmas. A korábbi energiaforrás-lelőhelyek közelében sok esetben már van kiépített infrastruktúra, amely megkönnyíti a káros anyag csapdába zárását. 

A megvalósítás ugyanakkor rendkívül költséges. Továbbá, még nem készültek egységesen elfogadott szakértői állásfoglalások arról, hogy a cseppfolyósított szén-dioxid hosszú távon milyen mértékben károsítaná a környezetet, vagyis az óceánt és a föld mélyebb rétegeinek kőzeteit.

Magyar találmánnyal a szén-dioxid ellen

Mészáros Ferenc magyar feltaláló találmánya, a Greenion technológia egy teljes egészében megújuló energiával, önfenntartó módon működtethető füstgáz- és levegőtisztító rendszer. A szerkezet a magas gázkoncentrációjú keveréket elektrokémiai úton tisztítja. A folyamat során környezet-azonos, az élővilágra ártalmatlan végtermékké alakítja a szén-dioxidot, amihez csak vizet és kismennyiségű energiát használ fel. A Greenion rendszere képes a szennyezők által kibocsátott szén-dioxid mennyiségét akár 90%-kal is csökkenteni.

További előnye, hogy többféle módon is felhasználható - létezik prototípus a járművek által kibocsátott káros anyag megszűrésére, az ipari szennyezés mértékének csökkentésére és a városi levegő megtisztítására is. – Ez a találmány a természetben is megjelenő folyamatokat utánozza, jelentősen hozzá tud járulni a levegőben található káros anyag mennyiségének számottevő csökkentéséhez. A többféleképpen adaptálható technológia támogatói köre egyre bővül, ugyanakkor fontos feladatunknak érezzük, hogy minél szélesebb körben mutassuk be a Greenion nyújtotta lehetőségeket – mondja Mészáros Ferenc, a találmány atyja, aki jelenleg támogatókat, befektetőket keres a Greenion továbbfejlesztéséhez.

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.