Ha kisüt a nap, a gázüzemű gép átáll villamosenergiára
A hazai felületkezelési ágazat egyik kiemelkedő szereplője, a Kematechnik Innomontage Kft. egyre növekvő számban állít át földgázzal működő gyártósorokat elektromos működésre. Ez komoly energiaspórolás a cégek számára, és a természet is fellélegezhet kicsit.

 

A vegyipar, a fémgyártás, a cement- és a papíripar egyaránt a legenergiaigényesebb iparágak közé tartoznak. Az egyes ágazatokban megtalálható cégeknek sokszor anyagi érdekeik és a környezetvédelmi szempontok is azt diktálják, hogy a lehető legalacsonyabb károsanyag-kibocsátással tevékenykedjenek.

Nincs ez másképp a felületkezelő alágazatban sem, amelynek legalapvetőbb használati tárgyainkat, berendezéseinket köszönhetjük otthonainkban és a közterületeken. A hazai és a nemzetközi piacon is jelen lévő Kematechnik Innomontage Kft. (KI-Group) komplett felületkezelő gyártósor-rendszereket tervez, legyártja az ehhez szükséges berendezéseket, és telepíti is azokat.

 

 

Többek között olyan multinacionális cégek termékeinek festéséhez biztosított már technológiai sort, mint a General Electric, a Bosch-csoport vagy akár a Grundfos.Az ipari festő, azon belül is leginkább a porszóró (porfestő) gyártósorok technológiája hatalmas energiaigénnyel bír, a területen tevékenykedő cégekre pedig jelentős terhet ró ennek biztosítása.

„Amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, hirtelen bizonytalanná vált a térségünk gázellátása, így az általunk tervezett, fejlesztett gyártósorok működtetése is. Sok cég pánikszerűen elkezdett gázüzeműről villamosenergiával működtetett gyártósorra váltani” – idézi fel a két évvel ezelőtti eseményeket Pásztor Tamás a Kematechnik vállalkozási igazgatója.

Az ESG-szempontok felgyorsították ezt a folyamatot, egyre több vállalat használna földgáz helyett villamos energiát. Jogosan, a porszórás jelenlegi technológiája ugyanis energiapazarló: egy sima fémdarabot – zömében gázzal – kétszer-háromszor kell magas hőmérsékletre melegíteni, majd lehűteni, amellyel sajnos rengeteg hulladékhő keletkezik.

 

 

A Kematechnik Innomontage Kft.-nél elérhető ma már egy olyan korszerű hővisszanyerő technológia, amely segítségével a hulladékhőt csarnokfűtésre vagy használati víz felmelegítésére is lehessen használni, de akár a technológiába is visszatáplálható.  Ám a megtérülési idő miatt sok vállalat nem él ezzel a lehetőséggel, ráadásul nyáron a munkacsarnokot sem kell fűteni.

„Rengeteg energiát fektettünk abba, hogy a pazarlóbb, gázzal működő porszóró-gyártósorokat vagy egyes elemeit átalakítsuk elektromos üzeműre. A berendezések, kemencék innentől fűthetőek lesznek hőszivattyúval, elektromos fűtőbetétekkel, cekászokkal. Arra is van lehetőség, hogy az elektromos rendszert csak tartalékként vagy vész esetén használja a cég. A gázos és elektromos fűtés közötti átváltás történhet akár egyszerű váltókapcsolóval, de igény esetén PLC-vezérelt, intelligens automatizmussal is megoldható.”

 

 

Az eredeti kialakítás fényében gyártósoronként változik, mennyire optimalizálható az energiafelhasználás. A gyártósor egy-egy berendezése is átalakítható elektromos üzeműre, ami már önmagában is 10-20 százalékos energiamegtakarítást tesz lehetővé. Az átállást segíti, ha napelemek működnek az üzemben, és tovább növelheti a hatékonyságot az adatalapú döntéshozatal. A cégcsoport MindStorm nevű szoftvere például távolról, digitálisan vezérli a berendezéseket, nyomon követi a gyártás minden egyes paraméterét, a bejövő adatok alapján ki is szűri az esetleges hibákat, és értesítéseket is küld a felelős személyek részére. A Kematechnik Innomontage Kft. az elmúlt években 8-10 üzemet alakított már át teljesen, vagy részben elektromos működésűre. Legutóbb egy olyan gázos-elektromos működtetésű rendszert épített, amely a szolár panelek révén érzékeli, ha kisüt a nap, és azonnal átvált hibrid, vagy tisztán elektromos üzemre.

 

| Fotók: Kematechnik Innomontage

A BMW Group Steyr-i gyára készíti az első elektromos motorokat a Neue Klasse modellgeneráció tesztautóiba
Újabb mérföldkő a sorozatgyártás beindítása felé vezető úton. Az osztrák üzem elküldte Debrecenbe a tisztán elektromos hajtáslánc-technológia hatodik nemzedékének első képviselőit.
A hazai vállalkozások digitális fejlesztéseit támogatja az új hitelprogram
December 5-től már igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák.
Digitális forradalom a transzformátor-alállomásokban
Nagy nyomás nehezedik az energiaszektorra. A németországi elosztóhálózat-üzemeltetőknek gyorsan fel kell készíteniük infrastruktúrájukat az energetikai átállásra.
AI-alapú hálózati biztonsági asszisztens elemzi az informatikai fenyegetéseket
A Zyxel Network elindította a SecuPilotot, a SecuReporter Cloud Analytics szolgáltatáson belüli mesterséges intelligencia asszisztens funkcióját.
Az építőiparban is megjelent az autonóm járműtechnológia
A létesítménygazdálkodásban használatos digitális dokumentáció és jelentéskészítő platformot forgalmazó PlanRadar márciusban bemutatta, mostanra pedig elérhetővé vált új SiteView funkciója, amely egy projekt 360°-os képeit rögzíti és rávetíti egy 2D-s tervre, részletes vizuális feljegyzést készítve az építési területen zajló tevékenységekről.