Csúcstechnológiás nitrogénüzem kezdi meg működését Székesfehérváron
Nagyértékű beruházás keretében épített nitrogénüzemet a Messer Hungarogáz az elektronikai gyártással foglalkozó Harman Becker Gépkocsirendszer Gyártó Kft. székesfehérvári gyárának területén.

 

A cél az autóipari elektronikai gyártó nitrogénigényének közvetlen, helyszíni kiszolgálása egy új, energiahatékonyságot növelő technológiai megoldással. A hazai ipari gáz piac meghatározó szereplője a korszerű nitrogéntermelő egységet távvezérléssel üzemelteti a jövőben. A Harman – a Samsung cégcsoport tagjaként – termékeivel jelen van az autóiparban, valamint a hang- és stúdiótechnika világában is. Számos ismert márkát sorakoztat fel, mint például a JBL, AKG, Harman Kardon, dbx, Lexicon vagy Martin. Székesfehérváron az autóipar számára, elektronikai és akusztikai termékeket gyárt.  A legnívósabb márkájú autókba készítenek erősítőket, navigációs rendszereket, fejegységeket és egyéb elektronikai eszközöket. Teszik ezt a XXI. század legmodernebb gyártási technológiáival és a legszigorúbb minőségi elvárásokkal.

Az elektronikai óriás székesfehérvári Holland fasori telephelyén a Messer új technológiával kialakított nitrogéngenerátort helyezett üzembe, melynek köszönhetően javul az energiahatékonyság, hatékonyabban irányított a nitrogén leválasztása a levegőből, energetikailag gazdaságosabb az üzemeltetés. 2024 első negyedévétől már a gyár területén átadott nitrogénüzemből biztosított az elektronikai termékek gyártásához szükséges nagytisztaságú nitrogén előállítása, mely kiváltja a gáz korábbi közúti szállítását, ezzel is hozzájárulva a dekarbonizációs célokhoz.

„A teljeskörűen automatizált, távvezérelt üzemben a leginnovatívabb technológiákat alkalmazzuk az energiahatékony és környezetbarát működés érdekében. Az egy köbméter gázellátásra fordított fajlagos villamosenergia-felhasználás egyharmadára csökken a korábbi közúton beszállított nitrogén ellátáshoz viszonyítva.” – hangsúlyozta Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz ügyvezető igazgatója.

A helyszíni gáztermelő üzemek működtetése a Messer dinamikusan fejlődő, évről évre újabb üzemekkel bővülő, stratégiai húzóágazata. Az utóbbi két évben jelentős beruházási értékben adott át a Messer Hungarogáz három új autóipari nitrogénüzemet hazánkban, melyekkel partnerei fejlődési és fenntarthatósági céljainak teljesülését is támogatja. A Messer már több évtizede működtet nitrogén-, oxigén-, hidrogén-előállító és levegőszétválasztó üzemeket országszerte 15 nagyipari vállalatnál. Ebben a szegmensben évek óta piacvezetőnek számít, a mostani beruházással pedig tovább tudja erősíteni a vállalat ezt a pozíciót.

A nitrogén a levegő 78%-át alkotó gáz, amelyet az autóipar számos területén használnak fel nagy mennyiségben különféle termelési folyamatokban az elektronikai alkatrészek gyártásától, a lézertechnológiákon át a gumiabroncs-gyártásig. A nitrogén tulajdonságai és innovatív felhasználási módjai biztosítják, hogy számos folyamat hatékonyabb, biztonságosabb, környezetbarátabb és gazdaságosabb legyen. A nitrogént a levegőből nyerik ki egy desztillációs folyamat eredményeként.

 

| Forrás: Messer Hungarogáz

AI-területen kötött stratégiai megállapodást az LG és a Microsoft
Az LG a 2025-ös CES-en mutatta be, hogy miként képzeli el a mesterséges intelligencia szolgáltatásaival átitatott hétköznapokat, illetve bejelentette, hogy stratégiai partnerségi megállapodást kötött a Microsofttal.
Az MI-kompatibilis érzékelők megváltoztatják a felhasználási lehetőségeket
A Bosch Sensortec egy rendszerbe integrálja a mikrokontrollereket, a szoftvereket és a mesterséges intelligenciát (MI), mindez pedig magában az érzékelőben fut – ez a MEMS-technológia.
Mérhető eredményeket várnak a befektetők
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy a mesterséges intelligenciába történő beruházásaikat kézzelfogható eredményekre váltsák – derül ki a PwC 2024-es Global Investor Survey felméréséből.
Csendtesztek a csendes autókért
A BMW Group Münchenben működő Kutatási és Innovációs Központjában a vállalatcsoport új aeroakusztikai központja is rendszerbe állt. A bajor prémiumgyártó mintegy negyven év után cseréli le régi aeroakusztikai szélcsatornáját.
Top 4 fejlesztés az IT-környezetek egyszerűsítéséhez
A szervezetek folyamatosan küzdenek az egyre komplexebbé váló IT-rendszerekkel, ahogyan a meglévő megoldások mellé időről időre új technológiákat kell bevezetniük, ahhoz pedig új platformokat kell igénybe venniük.