Biztonságos felhőalapú adatmegosztás
Az Európai Unió adatvédelmi irányelveivel összhangban létrehozott, biztonságos és átlátható adatmegosztást lehetővé tevő digitális ökoszisztémához, a Gaia-X-hez a SZTAKI révén Magyarország is csatlakozott április végén.

 

A hazai csatlakozási pont létrehozásával a szervezetek számára megnyílt a lehetőség arra, hogy teljes biztonsággal alakítsanak ki adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös partneri kapcsolatokat. A felhő-alapú ökoszisztémához – mely elsősorban a nagyvállatok, államigazgatási szervek, illetve oktatási és kutatási intézmények számára kecsegtet előnyökkel – a Hewlett Packard Enterprise egyedülálló termék- és szolgáltatásajánlatával egyszerűen csatlakozhat bármely szervezet.

A jól ismert, magánszemélyek és szervezetek körében egyaránt széles körben használt felhőszolgáltatások számtalan előnnyel rendelkeznek, de a teljes mértékben biztonságos adatcserét a legtöbb esetben nem tudják garantálni, így a kiemelten titkos adatokkal dolgozó szervezetek számára nem jelenthetnek adattovábbítási alternatívát. Az Európai Unió, felismerve a szervezetek ezirányú problémáját, egy nyílt, decentralizált és átlátható digitális ökoszisztémát hozott létre, melyben az adatok biztonságosan megoszthatók és kezelhetők.

A szoros együttműködés az ökoszisztéma alapja

Az úgynevezett Gaia-X ökoszisztéma különlegességét a működési elve jelenti: a rendszer az adatot megosztó és az adatot fogadó felek között titkosított kapcsolatot hoz létre és az adatforgalom közvetlenül a két fél között zajlik, az adatcserét segítő tárolóeszközök közbeiktatása nélkül. Ezzel a megoldással még az elvi lehetősége sem áll fenn annak, hogy a forgalmazott adatok a felhőszolgáltatóhoz vagy egy harmadik félhez jussanak. Az üzleti érdekek és/vagy jogszabályi kötelezettségek miatt megkérdőjelezhetetlen biztonságot igénylő szervezetek számára a Gaia-X új horizontot nyit, mind a felek számára kölcsönösen előnyös adatcsere, mind az adatok értékesíthetősége tekintetében.

A felhőalapú, 2020-ban életre hívott Gaia-X ökoszisztéma május elejétől immár hazánkban is elérhető, miután a számos felhőszolgáltatót összekapcsoló európai adatmegosztó platformhoz a SZTAKI április 27-én hivatalosan is csatlakozott, létrehozva a Gaia-X magyarországi kapcsolati pontját, az úgynevezett National Hub-ot. A Gaia-X a SZTAKI bekapcsolódásával 18 tagból álló hálózattá bővült Európában.

Az egyes kapcsolati pontok szorosan együttműködve állnak össze egy ökoszisztémává, de szuverenitást is élveznek és maguk határozzák meg országos programjukat, illetve tevékenységüket. A Hub-ok feladatai közé tartozik többek között a titkosított adattovábbításban potenciálisan érdekelt szervezetek bevonása is a Gaia-X rendszerbe.


A SZTAKI az ökoszisztéma bevezetésével öt munkacsoport indítását jelentette be: a Kutatóintézet a mobilitás, a gyártás és Ipar 4.0, az energetika, az egészségügy, valamint az agrárium területén érdekelt szervezetek hazai adatmegosztáson alapuló hálózatát kívánja felépíteni.


A technológiai oldalról a Gaia-X rendszer megalkotásában is jelentős szerepet vállaló és az Európai Unióban már több mint száz partner összekapcsolásában aktívan résztvevő HPE egyedülálló módon kínál olyan termék- és szolgáltatáscsomagot, amellyel a nagyvállalatok, államigazgatási szervek, oktatási és kutatási intézmények egyszerűen csatlakozhatnak a hálózathoz és teremthetik meg annak a lehetőségét, hogy adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös, értékteremtő és biztonságos partnerkapcsolatokat hozzanak létre hazánkban, az Európiai Unióban vagy globálisan aktív szervezetekkel. A HPE szoros együttműködésben a SZTAKI-val és a Gaia-X-szel Magyarországon is arra törekszik, hogy minél több szervezet kamatoztathassa a szabad és biztonságos adatáramlásban rejlő lehetőségeket.

(Címlapkép: Adobe Stock)

Már nem a szakemberhiány a legnagyobb gond az építőiparban
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) 400 vállalat körében végzett felmérése szerint az ágazat fejlődését fékező tényezők sorrendjében a szakemberhiány továbbra is jelentős, de a válaszadók szerint ma már nem ez az első számú akadály.
Moduláris, vezérlőszekrény nélküli automatizálási rendszer
A Beckhoff rugalmas, kis helyigényre optimalizált, intelligens MX-rendszerével a hagyományos vezérlőszekrények teljes mértékben kiválthatók. Ez a gyártásautomatizálás számára teljesen új lehetőségeket teremt.
A technológiai ágazat bízik legkevésbbé kiberbiztonsági ismereteiben
Miközben a fenyegetés napról napra nagyobb, a kibervédelmi ismeretek hiánya miatt a vállalatok egyre kiszolgáltatottabbá válnak.
Kontron FOCUS 2023 Ipari Digitalizációs Nap meghívó
Tisztelettel meghívjuk Önt és érdeklődő munkatársait az “Kontron FOCUS 2023 Ipari Digitalizációs Nap” c. rendezvényünkre.
Gyártsunk okosan! - Smart Factory ConnAction ipar 4.0 konferencia június 7-9. között
4 gyárlátogatással, moderált networking beszélgetésekkel és fenntarthatósági szakértőkkel kapcsol a korábbinál is magasabb fokozatba az okos gyártást fókuszba helyező 3 napos, interaktív szakmai rendezvény.