Az építőiparban is megjelent az autonóm járműtechnológia
A létesítménygazdálkodásban használatos digitális dokumentáció és jelentéskészítő platformot forgalmazó PlanRadar márciusban bemutatta, mostanra pedig elérhetővé vált új SiteView funkciója, amely egy projekt 360°-os képeit rögzíti és rávetíti egy 2D-s tervre, részletes vizuális feljegyzést készítve az építési területen zajló tevékenységekről.

 

A SiteView a SLAM (Simultaneous Localization and Mapping - egyidejű helymeghatározás és feltérképezés) technológiát használja, amelyet széles körben alkalmaznak a robotikában és autonóm, tehát az emberi beavatkozást teljes mértékben kizáró rendszerekben, így lehetővé téve az eszközök vagy a robotok számára az ismeretlen környezetekben való navigációt.

A technológiai háttér

A SLAM működése során egy terület térképét hozza létre, miközben egyidejűleg követi az eszköz helyzetét a zónán belül. Ahogy az eszköz mozog, szenzorokkal, ilyenek például a kamerák vagy a lézerek, adatokat gyűjt a környezetéről, azonosítja a falakat, ajtókat és tárgyakat, hogy „képet” alkosson a térről, és nyomon kövesse mozgását. Minden egyes új adatponttal mind a térkép, mind az eszköz helyzete folyamatosan frissül, lehetővé téve az eszköz számára a zökkenőmentes navigációt, az akadályok elkerülését, a környezetéhez való alkalmazkodást és az adatok valós idejű rögzítését.

Globálisan a SLAM technológia piaca gyorsan növekszik, amit a mesterséges intelligencia, a robotika és a szenzortechnológiák fejlesztései támogatnak. Az autonóm járművek és a robotika iránti kereslet növekedésével ez a piac várhatóan 2030-ra eléri a 9 425,7 millió USD-t. Tekintettel a benne rejlő lehetőségekre és a technológiai fejlődés gyors ütemére, a SLAM-et egyre inkább alkalmazzák különböző szektorokban a hatékonyság, valamint az adatgyűjtés és rögzítés minőségének javítása érdekében.

Lehetőségek az építőiparban: PlanRadar SiteView

A SLAM technológia térnyerése elindult az építőiparban is, bár még nem érte el teljes potenciálját. Hagyományos keretek között az építési dokumentáció során manuálisan kell több száz fotót vagy videót készíteni a projekt előrehaladásának nyomon követéséhez. E munkafolyamat racionalizálása és a dokumentációs képességek magasabb szintre emelése érdekében a PlanRadar kifejlesztette a SiteView-t, egy olyan funkciót, amely a SLAM technológiát használja az építkezésről készült 360°-os képek 2D-s tervre történő automatikus leképezésére, lehetővé téve az átfogó vizuális dokumentációt, minimális erőfeszítéssel. A felhasználók egyszerűen egy kamerával felszerelt sisakkal a helyszínen sétálva rögzíthetnek olyan képeket, amelyek mesterséges intelligencia és számítógépes képalkotó algoritmusok segítségével automatikusan illeszkednek a helyszín tervéhez, pontos lokalizációt és mélységbecslést biztosítva.

 

 

Ez a funkció jelentős előnyöket kínál, mivel további vizuális komponensekkel egészíti ki a PlanRadar egyébként is erős dokumentációs hátterét. A SiteView lehetővé teszi a hatékony állapotfelmérést, gyorsan rögzíti az épület kezdeti állapotát, így megvédi a vállalatokat a már korábban fennálló problémák utáni felelősségre vonástól. A projektek előrehaladtával a SiteView lehetővé teszi a folyamatban az „előtte és utána” mérföldkövek összehasonlítását, sőt, betekintést ad a felhasználók számára a "falak mögé" is, csökkentve a költséges utómunkálatok kockázatát – amelyek átlagosan a teljes projektköltségek 11%-ára becsülhetőek – azáltal, hogy pontos vizuális feljegyzéseket biztosít a projekt teljes átláthatósága érdekében.

Emellett a SiteView javítja a csapatmunkát azáltal, hogy távoli hozzáférést biztosít a legfrissebb vizuális frissítésekhez, így az érdekeltek gyorsabb felülvizsgálatot és jóváhagyást végezhetnek anélkül, hogy fizikálisan meglátogatnák a helyszínt. Mindennek köszönhetően az ügyfelek, a fejlesztők és a végfelhasználók a projekt teljes életciklusa során folyamatosan tájékozottak maradnak, csökkentve az elveszett információkat, kommunikációs űröket, így megelőzve a vitákat az elvégzett munka egyértelmű dokumentálásával.

„Célunk, hogy folyamatosan javítsuk az ügyfélélményt a legmodernebb technológiák integrálásával, amelyek termékünket a legjobbá teszik” - nyilatkozta Simon Szilárd, a PlanRadar magyarországi szóvivője. Hozzátette: „A SiteView továbbfejleszti a digitális platformunkon keresztül már most is kínált széleskörű és komoly dokumentációs lehetőségeket, és a könnyű használatot a legnagyobb pontossággal ötvözi. Ezzel az új funkcióval elérhetőbbé tesszük ezt az innovatív technológiát az építőipar számára, kifinomult vizuális dokumentációt biztosítva a teljes átláthatóság, valamint a félreértések csökkentése és a projektek kevesebb utómunkája érdekében.”

A SiteView a PlanRadar jelenlegi és potenciális ügyfelei számára elérhető. A bevezetése a SiteView fejlesztési útjának kezdetét jelzi, a jövőbeni frissítéseket a felhasználói visszajelzések és az iparági igények alapján tervezzük. A PlanRadar K+F csapata már dolgozik a 360°-os képek interaktivitásának fokozásán, olyan tervezett funkciókkal, mint a jelölések, címkézés, könyvjelzők és mérési lehetőségek.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

AI-területen kötött stratégiai megállapodást az LG és a Microsoft
Az LG a 2025-ös CES-en mutatta be, hogy miként képzeli el a mesterséges intelligencia szolgáltatásaival átitatott hétköznapokat, illetve bejelentette, hogy stratégiai partnerségi megállapodást kötött a Microsofttal.
Az MI-kompatibilis érzékelők megváltoztatják a felhasználási lehetőségeket
A Bosch Sensortec egy rendszerbe integrálja a mikrokontrollereket, a szoftvereket és a mesterséges intelligenciát (MI), mindez pedig magában az érzékelőben fut – ez a MEMS-technológia.
Mérhető eredményeket várnak a befektetők
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy a mesterséges intelligenciába történő beruházásaikat kézzelfogható eredményekre váltsák – derül ki a PwC 2024-es Global Investor Survey felméréséből.
Csendtesztek a csendes autókért
A BMW Group Münchenben működő Kutatási és Innovációs Központjában a vállalatcsoport új aeroakusztikai központja is rendszerbe állt. A bajor prémiumgyártó mintegy negyven év után cseréli le régi aeroakusztikai szélcsatornáját.
Top 4 fejlesztés az IT-környezetek egyszerűsítéséhez
A szervezetek folyamatosan küzdenek az egyre komplexebbé váló IT-rendszerekkel, ahogyan a meglévő megoldások mellé időről időre új technológiákat kell bevezetniük, ahhoz pedig új platformokat kell igénybe venniük.